Zwiedzanie okolic Zwardonia – najciekawsze zabytki w Żywcu

Po wyjątkowo przyjemnie spędzonym czasu w Górach Świętokrzyskich, jedziemy dalej [szczegóły na blogu]. Zwardoń jest niewielką miejscowością turystyczną, położoną przy granicy ze Słowacją, na terenie województwa śląskiego. Zlokalizowany na terenie Beskidu Żywieckiego, niedaleko Żywca, jest doskonałą bazą wypadową na długie, piesze wędrówki, jak i samochodowe wycieczki. Ucieszą się tutaj nie tylko miłośnicy natury, ale także ci, którzy lubią oglądać zabytkowe budowle i poznawać ciekawe historie.

Jedną z najsłynniejszych budowli w tych stronach jest przepiękny Stary Zamek w Żywcu [więcej tutaj]. Stoi on w centrum miasta i towarzyszy mu park zamkowy, nazywany również Parkiem Habsburgów. Zamek powstawał od XV stulecia, a w kolejnych latach przechodził kolejne przebudowy. Znalazła się tutaj wieża mieszkalna, a także fosa. Później umocniono resztę murów. Obecnie zamek przeszedł gruntowną przebudowę i jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. Można oglądać tutaj piękny zamkowy dziedziniec z krużgankami, a we wnętrzach samego zamku znajdują się zbiory muzealne Muzeum Miejskiego. Zamek jest otoczony przez zabytkowy Park Zamkowy, w którym oprócz pięknych i starych drzew można też znaleźć wiele atrakcji.

Na wyspie w centrum parku znajduje się XVIII-wieczny Domek Chiński, w którym dzisiaj mieści się kawiarnia. W Parku Zamkowym powstała też Stajnia Miejska oraz Mini Zoo. Z wizyty tutaj będą zadowoleni nie tylko najmłodsi. Zobaczyć tutaj można kucyki, krowę, osiołki, kozy, a także pawie, kanarki oraz papugi. W okolicach Mini Zoo znajduje się także Park Miniatur, gdzie można oglądać repliki wszystkich najważniejszych obiektów na terenie Podbeskidzia, m.in. pałacu w Rajczy czy Zamku w Suchej Beskidzkiej. Warto się także wybrać do żywieckiego pałacu z XVIII wieku, zwanego także Nowym Zamkiem. Część tutejszych pomieszczeń udostępniona jest dla zwiedzających, którzy wykupią bilet do Parku Miniatur. We wnętrzach znajdują się także miniatury zamku w Żywcu w różnych epokach jego istnienia.

By dobrze poznać ten rejon, warto zostać tu na trochę dłużej. Tutejsza baza noclegowa [dla zainteresowanych: strona Meteora] na szczęście należy do jednych z lepiej rozwiniętych w tym terenie. Bez większych problemów znajdziemy tutaj zarówno duże domy wczasowe, jak i małe, prywatne obiekty, oferujące tanie noclegi. Zwardoń może się pochwalić także ciekawą bazą gastronomiczną. Razem sprawia to, że te rejony są doskonałym miejscem spędzenia urlopu.

7 thoughts on “Zwiedzanie okolic Zwardonia – najciekawsze zabytki w Żywcu

  1. Proponuję trasę pieszą ze Zwardonia do Koniakowa, super wyprawa, można na miejscu zobaczyć śliczne koronki i zjeść pyszny obiad w jednym z lokali

  2. Jak dla mnie Zwardoń nie maa w sobie zbyt wielu ciekawostek, jest raczej dobrą bazą na nocleg, za to do Żywca chętnie się przejadę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>