Wyjątkowy czas w Górach Świętokrzyskich – jak go spędzić?

Góry Świętokrzyskie to malownicze tereny Parku Narodowego, w południowo-wschodniej części kraju. To liczne pasma górskie, wzniesienia i doliny, które nadają terenowi wyjątkowego klimatu. Pobyt w jednej z wielu okolicznych miejscowości czy osad to wspaniały czas, który warto spożytkować na zwiedzanie wartościowych zabytków. Można też pokusić się o liczne rozrywki, które zwłaszcza zimą przyniosą wiele radości. Góry Świętokrzyskie to wiele więcej wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć. Nasz pobyt możemy przeznaczyć na zobaczenie ich wszystkich. Baza noclegowa zapewnia wyjątkowy komfort i piękne widoki, a samo położenie w zacisznych miejscach pozwala na pełen relaks podczas urlopu. Właściciele oferujący liczne noclegi, zadbają przy tym o wygodę w czasie odpoczynku.

Wśród najciekawszych szczytów górskich, na tych ziemiach, podkreślić należy obecność:

· Łysicy – 612 m.n.p.m. To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, który wyróżnia się stromymi stokami i wyjątkowo piękną panoramą okolicy.

· Łysej Góry – 595 m.n.p.m. Drugi szczyt pod względem wysokości. Znajduje się tu Zespół Klasztorny Benedyktynów, którzy wraz z pojawieniem się na tych ziemiach, przenieśli ze sobą relikwie Świętego Krzyża, od których pochodzi nazwa całego regionu. Dziś wmurowane zostały w mury klasztoru, który jest jednym z licznych zabudowań na tym wzniesieniu.

W kwestii zabytków, warto wspomnieć, że na tych terenach, znajdziemy wspaniałe zamki, pałace i klasztory. Większość z nich w stanie nienaruszonym, służy do dziś. Najciekawsze do obejrzenia, znajdują się w:

· Chęcinach – to zamek z XIII wieku, zbudowany na liczącym 367 m.n. p.m. wzniesieniu. Jego legenda, dotycząca oblężenia przez Krzyżaków jest szczególnie warta poznania.

· Bodzentynie – gotyckim zamku z 1380 roku. Dziś pozostały jedynie jego ruiny, które i tak wprawiają w zachwyt większość podróżnych.

· Szydłowie – który pochodzi z roku 1354. Masywne mury, obszerny dziedziniec i wspaniały skarbiec, wzniesione zostały z polecenia Kazimierza Wielkiego.

· Sandomierzu – zamek wzniesiony został na miejscu warowni z X wieku. Pochodzi z 1525 roku, a obecnie pełni funkcję muzeum okręgowego.

· Krzyżtopór – zamek zbudowany w roku 1631, do dziś zachowane zostały w dobrej kondycji ruiny mury i wieże, które służą do organizacji corocznej imprezy Chorągwi Rycerstwa Sandomierskiego.

· Kurozwięki – to miejsce, w którym znajduje się zamek zwany Małym Wawelem. Pochodzi z XVIII wieku i dziś służy jako hotel, hodowla żubrów, stadnina koni i ZOO.

· Oblęgorku – Muzeum Henryka Sienkiewicza, znajdujące się w pałacu z XIX wieku. Arystokratyczne wnętrza zapierają dech w piersi.

· Kielce – to miejsce gdzie znajdziemy Pałac Biskupów Krakowskich.

Osobom, które nie przepadają za górami, a chciałyby cieszyć się piękną naturą w postaci Parku Narodowego, polecamy spędzić wakacje, np. nad morzem. Jakiś czas temu opisywaliśmy Wisełkę, która podobnie jak Góry Świętokrzyskie znajduje się na terenie Parku Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>