Tajemnice ratusza w Toruniu

Toruń jest miastem, w którym znajduje się bardzo wiele muzeów, dotyczących przeróżnych dziedzin nauki, sztuki itd. Wiele z nich należy do słynnego Muzeum Okręgowego, ale niektóre są też całkowicie autonomiczne. Na Starym Mieście funkcjonuje także wspaniała baza noclegowa. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową dane hasło, na pewno wyświetlonych zostanie wiele stron z ofertami noclegów w pobliżu pięknego ratusza (zbiór miejsc w Meteorze).

Główna siedziba muzeum mieści się w zabytkowym gotyckim ratuszu Staromiejskim (zbiór informacji w Wikipedii). Jednym z głównych elementów magistratu jest wieża, najważniejszy punkt widokowy. Można podziwiać z niej przepiękną panoramę Torunia. Co najważniejsze, obraz jest z czterech kierunków. We wnętrzu znajduje się m. in. Sala Sądowa, która kiedyś rzeczywiście była miejscem rozpraw. Mieści się w niej zresztą obraz „Rozprawa w Sali Sądowej”, który pochodzi z XVII wieku. Tutaj także można podziwiać średniowieczny krucyfiks wykonany z drewna i cyny. Dla turystów udostępniona jest galeria sztuki gotyckiej z rzeźbami z drewna polichromowanego i pięknymi witrażami. Zobaczyć warto też mennice i monety toruńskie, które pochodzą z różnych wieków, od XIII aż do XVIII. Przygotowano również ekspozycję: Dawny Toruń, Historia i Rzemiosło Artystyczne. Można tu podziwiać okazałe zegary stołowe, obrazy, przedstawiające dawne dzieje, elementy wyposażenia domów mieszczańskich, kubki, skrzynki, puchary itp.

Imponująca jest też Sala Mieszczańska, w której wiszą różne portrety i herby. Oprócz tego turystów zachwyca ekspozycja „Sztuka Sakralna Nowożytnego Torunia”, zawierająca między innymi kielichy mszalne, plakiety wotywne, krzyże relikwiarzowe, łódzki do kadzidła. W ratuszu znajduje się także Galeria Malarstwa Polskiego, w której znajdują się zbiory od końca XVIII wieku, aż do czasów przed II wojną światową. Wyodrębnionych zostało wiele działów tej galerii. Można podziwiać malarstwo oświeceniowe, historyczne, realistyczne, te z okresu Młodej Polski (obrazy m. in. Jacka Malczewskiego), modernizmu, formizmu i koloryzmu oraz z okresu międzywojennego. Oprócz tego warto także zobaczyć salę z ekspozycją skarbów ze Skrwilna i Nieszawy, ze złotnictwem świeckim, Salę Królewską, Salę Rady i Sale Wystaw Czasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>