Siedlce, miasto z zaskakującymi tajemnicami

W każdym polskim mieście czekają na Was tajemnice, które koniecznie musicie odkryć. Z pewnością pamiętacie nasz wpis dotyczący Torunia (Toruń – info) i sekretów ratusza. Tym razem przenosimy się pod Warszawę i wizytę składamy w Siedlcach.

Siedlce to duże miasto w województwie mazowieckim posiadające prawa powiatu. Leży dokładnie pomiędzy rzekami Muchawką oraz Helenką. To miejsce o bardzo bogatej historii, której ślady oglądać można na każdym kroku przechadzając się tutejszymi ulicami. Pierwsze informacje na temat osady pochodzą z XV wieku. Już wtedy prężnie rozwijał się tu handel, gospodarka oraz życie towarzyskie i kulturowe. Przez długi czas miasto cieszyło się świetnością, budowano majestatyczne budowle oraz pałace, a także pokaźne świątynie będące chlubą tego miejsca do dnia dzisiejszego.

W czasach I i II wojny światowej miasto, jak i wiele innych w Polsce, zostało spustoszone. Mimo to zachowało się wiele historycznych budowli i miejsc, które z pewnością warto odwiedzić przyjeżdżając tutaj. To świetne miejsce na spędzenie wolego weekendu lub kilku dni urlopu, atrakcji jest wiele i aby zobaczyć wszystko co warte uwagi trzeba poświęcić na zwiedzanie kilka dni. Warto zacząć od zabytkowego ratusza znajdującego się w centrum miasta. Zbudowany został w XVIII wieku. Wcześniej było tu kilka drewnianych budowli pełniących rolę ratusza jednak na skutek pożarów i wojen zostały zniszczone. Dzisiejszy jest wyjątkowo charakterystyczny. Jego architektura miesza różne style zaczynając od barokowego aż po klasycystyczny. W budynku znajdują się sklepy oraz pomieszczenia handlowe, a także jest siedzibą Muzeum Regionalnego (Muzeum- wystawy), które jest jednym z ważniejszych do odwiedzenia w tym miejscu. Z budynkiem wiąże się także legenda. Według niej do rzeźby widniejącej na szczycie wieży, pozował koniuszy księżnej Aleksandry. Jest także zegar z kurantami. Codziennie wygrywa piękną melodię poloneza autorstwa Kleofasa Ogińskiego pod tytułem „Pożegnanie Ojczyzny”.

Kolejnym ważnym miejscem, którego z pewnością nie można ominąć będąc w Siedlcach jest Pałac Ogińskich, znajdujący się przy ulicy Kościuszki. To klasycystyczna rezydencja magnacka. W 1730 roku została gruntownie przebudowana i odnowiona przez księżnę Aleksandrę Ogińską. Od tamtego czasu odbywały się tam ważne wydarzenia kulturalne. W rezydencji gościł król Stanisław August Poniatowski oraz wielu przedstawicieli wysokich rangą rodzin. Obecnie jest to siedziba Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego. Tutejsze noclegi – meteor-turystyka.pl – to zdecydowanie olbrzymi wybór pokoi, hoteli oraz pensjonatów (Siedlce – spis). Baza noclegowa jest tu mocno rozbudowana i dostępna o każdej porze roku. Na terenie miasta znajduje się kilka hoteli oraz pensjonatów w których można komfortowo odpocząć po pełnym atrakcji dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>